Mindre Større Læs højt Print
Mindre tekst Større tekst Læs højt Print
 
 
 

Økologiske forskere fra hele verden mødes i Danmark

 

Mandag og tirsdag i denne uge mødes verdens fremmeste forskere i økologi i Danmark, når bestyrelsen i det nyetablerede internationale forskningscenter, ICROFS er samlet for første gang.

 

Et nyt center under dansk ledelse skal styrke forskningen i økologi. ICROFS er et forskningscenter ”uden mure”, hvor samarbejde og viden kan flyde frit imellem forskellige lande og institutioner. Den danske regering står bag oprettelsen af ICROFS, og fødevareminister Eva Kjer Hansen har store forventninger til resultaterne af det nye centers arbejde.
”Min forventning er, at ICROFS kan samle gode internationale kræfter og af den vej sørge for ny viden og perspektiver på det økologiske område, der er meget interessant i forhold til nogle af tidens udfordringer – både indenfor fødevarer, klima og miljø”, siger fødevareministeren.
ICROFS bliver ledet af en bestyrelse med repræsentanter fra Asien, Amerika, Afrika og Europa, der netop nu er samlet i Danmark. Dette første møde skal bruges til at udarbejde centerets strategi for det fremtidige arbejde, og det er derefter meningen, at bestyrelsen skal mødes fysisk to gange om året. Næste gang til forårets økologikonference Biofach, der bliver afholdt i Tyskland.


Se CV på alle bestyrelsesmedlemmerne
________________________________________
Yderligere oplysninger:

Centerleder for ICROFS, Niels Halberg, tlf. 89 99 12 06

Vicedirektør, fødevareerhverv, Morten Lautrup-Larsen, tlf. 33 95 81 02

Pressekontakt til ministeren
Thor Seierø, pressesekretær, 33 92 20 50 / 20 91 59 01


 

 
 

Pressekontakt:
 

Pressesekretær
Thor Seierø Mouritsen

Tlf. 3392 2050 / 2091 5901
E-mail: tsmo@fvm.dk

SMS-henvendelser frabedes

 

Pressesekretær

Nicolai Schacke

Tlf. 3392 4283 / 2091 5901

E-mail: nisc@fvm.dk

SMS-henvendelser frabedes

 

Øvrig kontakt:

 

Særlig rådgiver

Rulle Grabow Westergaard

Tlf. 3395 1141 / 2220 1725

E-mail: rugw@fvm.dk