27. August. - 2009 Eva Kjer: Oppositionen vil ødelægge dansk landbrug
Landbruget, slagterierne og mejerierne er i krise. Oppositionens svar er ekstra skatter på fødevareerhvervene.
Socialdemokraterne og SF lancerer i disse dage deres skatteudspil. Det sker på et tidspunkt, hvor mejerierne er i dyb krise på grund af historisk lave afregningspriser, hvor slagterierne må fyre medarbejdere på grund af konkurrencen fra udlandet og landmændene har svært ved at betale terminerne.
Oppositionens svar på udfordringerne i fødevareerhvervet er højere skatter og afgifter. Det fremgår af S og SF’s udspil ”Fair forandring – trafik og miljø”, som er blevet lagt ud på SF’s hjemmeside.
Fødevareminister Eva Kjer Hansen mener, at S og SF’s forslag vil være katastrofalt for dansk fødevareerhverv:
”Udspillet fra S og SF udstiller endnu engang deres manglende økonomiske ansvarlighed. Nye afgifter vil være ødelæggende for hele branchen fra jord til bord. Regeringens kamp mod krisen går i en helt anden retning. Vi vil ikke gøre det dyrere at være dansker. Vi vil gøre det lettere at være dansker, også i fødevareerhvervene. Derfor har vi øget landbrugets likviditet ved at fremrykke udbetalingen af EU-støtte. Vi har gennemført kreditpakker. Vi arbejder konsekvent for at lette slagteriernes omkostninger ved kødkontrol. Og vi arbejder i det hele taget for at gøre det lettere at drive erhverv. Det er sådan, at dansk fødevareerhverv og det danske samfund kommer ud af krisen – ikke ved at beskatte dansk mælk, bacon og brød.”
Af udspillet fremgår det, at landbruget skal betale 1,1 milliard kroner ekstra årligt i afgifter for at forurene. Men regeringen har netop taget hånd om den udfordring med sit udspil ”Grøn Vækst”.
”Når man nærlæser S og SF’s udspil bliver det klart, at formålet med de nye afgifter er at inddrage de lettelser af jordskatterne, som regeringen har gennemført i takt med at EU’s landbrugsstøtte er sat ned. Regeringen har ønsket at holde landbruget skadesløst. S og SF vil derimod føje spot til skade i en meget svær situation for landbruget”, siger fødevareminister Eva Kjer Hansen.
Pressekontakt.
Thor Seierø, pressesekretær, 33 92 20 50 / 20 91 59 01
nisc
